Månadens forskare: Catharina Gillsjö, professor i omvårdnad

För parkföretag
Hur mycket vet du om forskningen som pågår precis runt hörnet? I vår nya serie Månadens forskare bjuder vi in forskare från Högskolan i Skövde för att berätta om sin forskning i ett avslappnat format, över en kopp kaffe. Syftet? Att förstå varandra bättre, skapa nya kontaktytor och kanske till och med hitta gemensamma idéer att bygga vidare på.
Denna gång gästas vi av Catharina Gillsjö, professor i omvårdnad. Hon är sjuksköterska med intresse för äldres hälsa och välmående i dagligt liv.
Catharina har byggt upp Skaraborgs Hälsoteknikcentrum (SHC), som är en samverkansarena för innovation, forskning och utbildning inom området äldre och hälso- och välfärdsteknik. I SHC genomförs utvecklings- och forskningsprojekt i samverkan med omgivande samhälle. Här kan produkter, metoder och tjänster utvecklas och testas i en hemlik miljö.
Praktisk information
Du behöver inte anmäla dig för att delta, vi kör drop-in. Och vi bjuder på kaffe! Välkommen att lyssna, ställa frågor och få en inblick i den forskning som pågår vid Högskolan i Skövde.
Eventet anordnas enbart för dig som jobbar på ett företag i Science Park Skövde.
Arrangör: Science Park Skövde
Plats: Business Lounge i Växthuset, Science Park Skövde, Kaplansgatan 16b
Datum och tid: –